Calculate the mass of 1 molecule of oxygen gas. [ Atomic mas of O = 16 u, NA = 6.022 × 1023 mol−1 ]

4 views

1 Answers

Weight of 1 mole of oxygen molecules = 32g of oxygen 

Number of atoms in 1 mole of oxygen = 6.022 × 1023 molecules 

Because 6.022 × 1023 molecules of O2 weigh 32 g 

Therefore, 1 molecule of O2 will weigh = 32/ 6.022×1023 = 5.313 × 10−23 g

4 views