If an electric iron of 1200 W is used for 30 minutes everyday, find electric energy consumed in the month of April.
If an electric iron of 1200 W is used for 30 minutes everyday, find electric energy consumed in the month of April.
4 views
1 Answers
P = 1200 / 1000 = 1.2 kW
t = 30 /60 =0.5h
E = Power × time × days
= 1.2×.5×30
= 18 kW h
4 views
Answered