Find the energy in kW h consumed in 10 hours by four devices of power 500 W each.
Find the energy in kW h consumed in 10 hours by four devices of power 500 W each.
4 views
1 Answers
The power of four devices = 4 × 500 W = 2000 W
Time = 10 hours
Therefore, the energy consumed = power × time
= 2000 × 10 Wh
= 20000 Wh
= 20 kWh
= 20 units [1 unit = 1 kWh]
4 views
Answered