Calculate the total energy consumed in the month of November in a household in which four devices of power 500 W each are used daily for 10 h. 

4 views

1 Answers

Given, 

Power, P = 500 W; 

Time, t = (4 × 10 × 30) h = 1200 h 

Total energy consumed in the month of November = P × t 

= 500 × 1200 

= 600000 Wh = 600 kWh             [ ∵ 1 kWh =1000W] 

= 600 unit.                                    [ ∵ 1 kWh =1 unit ]

4 views