If a 1200W electric iron is used daily for 30 minutes , how much total electricity is consumed in the month of april.
If a 1200W electric iron is used daily for 30 minutes , how much total electricity is consumed in the month of April.
4 views
1 Answers
We have Given:
Power of electric iron=1200W
Usage per day =30min=30/60hrs=0.5hrs
Number of days in the month of April=30days
Electrical energy consumed,
E=Pxt
1200x0.5x30=18000WH=18KWH=18units
Hence, The Total Electricity consumed in the month of april is 18 units
4 views
Answered