A car moves with a speed of 40 km/h for 15 minutes and then with a speed of 60 km/h for the next 15 minutes. The total distance covered by the car is:
A car moves with a speed of 40 km/h for 15 minutes and then with a speed of 60 km/h for the next 15 minutes. The total distance covered by the car is:
(i) 100Km
(ii) 25Km
(iii) 15Km
(iv) 10Km
7 views
1 Answers
(ii) 25 km-------------------
Solution:
Case I:
Speed = 40 km/h
Time = 15 min = 15/60 hour
Distance = Speed × Time = 40×15/60=10 km
Case II:
Speed = 60 km/h
Time = 15 min = 15/60 hour
Distance = Speed × Time = 60×15/60=15 km
Total distance = 10 km + 15 km = 25 km
7 views
Answered