1 Answers

Option 3 : 60 days

Given:

50M + 60W = 5     (1)

30M + 20W = 9     (2)

As work done in both the case is same,equating both the cases:

250M + 300W = 270M + 180W

⇒ 120W = 20 M

⇒ 6W = M             (3)  

Now, Total work = 250M + 300W = 270M + 180W

Putting the value of M in equation (1)

Total work = 250M + 300W

⇒ Total work = 250(6W) + 300W

⇒ Total work = 1800W

Now,

4M + 6W = 4(6W) + 6W = 30W

∴ Number of days in which 4M and 6W can complete the work = 1800W/30W = 60 days

 

 

4 views

Related Questions