1 Answers

Option 1 : 10 hours

Let t be the usual time taken.

At a speed of 8kmph he takes (t + 4)hours

At a speed of 14kmph he takes (t – 2)hours

Distance travelled is same

∴ 8(t + 4) = 14(t – 2)

∴ 8t + 32 = 14t – 28

∴ 6t = 60

∴ t = 10 hours
4 views

Related Questions