1 Answers

Option 4 : 25 km

Given∶

Speed of Bullet while going to Aminabaad = 60 kmph, at this speed he reaches 20 min. or 1/3 hr earlier.

Speed of Bullet while going back to Chowk = 20 kmph, at this speed he reaches 30 min. or 1/2 hr late.

Formula Used∶

Time = Distance / speed

Calculation∶

Let the distance between Chowk and Aminabaad be x km

And, the speed in order to reach on time is y kmph.

SO, time taken to reach on schedule will = x/y hours

A.T.Q.,

x/60 = x/y - 1/3   

x/20 = x/y + 1/2    

Solving above equations, we get

(x/20) - (x/60) = 1/2 + 1/3

⇒ (3x - x)/60 = 5/6

⇒ 2x = 5 × 60/6

⇒ x = 25 km

∴ The distance between Aminabaad and Chowk is 25 km.

5 views

Related Questions