1 Answers

Option 5 : 5 kmph

Difference in time taken = 10 + 15 = 25 min

Let distance between city and his house be D km.

⇒ D/36 – D/45 = 25/60

⇒ 9D = (25 × 36 × 45)/60

⇒ D = 75 km

Given,

D = 75 km and time = 15 hours

Required speed = 75/15 = 5 kmph
5 views

Related Questions