1 Answers

Option 3 : 6 hours

Given:

A car cover certain distance at the speed of 50km/hr when car not serviced.

A car covers distance at the speed of 60 km/hr in 5 hours when serviced.

Formula Used:

Distance = Speed × Time

Calculation:

A car covers distance at the speed of 60 km/hr in 5 hours when serviced.

The total distance = 60 × 5 = 300 km

A car cover certain distance at the speed of 50km/hr when car not serviced.

The time taken to cover distance when car not serviced = 300/50 = 6 hours

∴ The time taken to cover distance when car not serviced is 6 hours.

7 views

Related Questions