1 Answers
Option 2 : 11 kmph
Given:
Total distance covered by Sam in four days = 200 + 20 × 38 = 960 km
Formula:
Average speed = total distance / total time
Calculation:
Total distance covered by Tom in four days = 960 km
Average speed of Sam = 960 / (20 + 6) = 36.92 kmph
Average speed of Tom = 960 / (5 + 15) = 48 kmph
Required difference = 48 – 36.92 = 11.08 kmph
12 views
Answered