1 Answers

Option 3 : 56.36 km/hr

Total time taken = (2 + 3 + 5) hrs. (18 + 3 + 39) min. = 10 hrs. 60 min. = 11 hrs.

Total distance between A & D = 144 + 476 = 620 km

As we know, Average speed = total distance travelled/total time taken

∴ Average speed of train in whole journey = 620/11 = 56.36 km/hr

5 views

Related Questions