1 Answers
Option 3 : 11 and 14
Calculation:
Total number of students passed = 900
The students passed in the examination from institutes D = 28%
The number of students who passed the examination from institute D = (900 × 28/100)
⇒ 252
Total number of students appeared = 1200
The students appeared in the examination from institute A = 72°
⇒ (72/360 × 1200)
⇒ 240
Now,
The value of x = (252 – 240) = 12
∴ The value of x lies between 11 and 14
5 views
Answered