The average cost price of item P and Q is Rs.400 and the ratio between the number of the cost price of item P and item Q is 19 : 21. What will be the average selling price of two items if the profit percentage of items P and Q is 10% and 20%?

The average cost price of item P and Q is Rs.400 and the ratio between the number of the cost price of item P and item Q is 19 : 21. What will be the average selling price of two items if the profit percentage of items P and Q is 10% and 20%? Correct Answer Rs.461

Let the cost price of P and Q be Rs.19a and Rs.21a respectively.

⇒ 19a + 21a = 800

⇒ a = 20

Cost price of P = Rs.380 and cost price of Q = Rs.420

Profit percentage for P = 10% and profit percentage for Q = 20%

Selling price of P = 380 × 110/100 = Rs.418

Selling price of Q = 420 × 120/100 = Rs.504

∴ Required average = (418 + 504)/2 = Rs.461

Related Questions