A 40 litre mixture containing kerosene and petrol having ratio 5 ∶ 3. Now 16 litre of the mixture is taken out and 6 litre of petrol is added. What is the percentage of kerosene in the mixture?
A 40 litre mixture containing kerosene and petrol having ratio 5 ∶ 3. Now 16 litre of the mixture is taken out and 6 litre of petrol is added. What is the percentage of kerosene in the mixture? Correct Answer 50%
Given:
Total quantity of the mixture = 40 litres
Quantity of mixture removed = 16 litres
Calculations:
Quantity of Kerosene in the mixture = (5 / 8) × 40 = 25
Quantity of petrol in the mixture = (3 / 8) × 40 = 15
Quantity of kerosene removed = (5 / 8) × 16 = 10
Quantity of petrol removed = (3 / 8) × 16 = 6
∴ Quantity of kerosene left in the mixture = 25 - 10 = 15
Quantity of petrol left in the mixture = 15 - 6 = 9
Now, 6 litres of petrol is added to the mixture
⇒ Quantity of petrol in mixture = 9 + 6 = 15
∴ Ratio of kerosene and petrol = 15 ∶ 15 = 1 : 1
⇒ Percentage of kerosene in the mixture = (1 / 2) × 100 = 50%