A part of a mixture contains Kerosene and Petrol in ratio 7 ∶ 2 is taken out and replaced with another mixture of Kerosene & Petrol having Kerosene and Petrol in the ratio of 3 ∶ 8 such that there will be only 75% Kerosene left in the mixture. What percent of the mixture was initially taken out to be replaced?

A part of a mixture contains Kerosene and Petrol in ratio 7 ∶ 2 is taken out and replaced with another mixture of Kerosene & Petrol having Kerosene and Petrol in the ratio of 3 ∶ 8 such that there will be only 75% Kerosene left in the mixture. What percent of the mixture was initially taken out to be replaced? Correct Answer 5.5%

Given:

In first solution, Kerosene and Petrol in ratio 7 ∶ 2

In the second solution, Kerosene and Petrol in the ratio of 3 ∶ 8

Concept used:

We will be using the concept of alligation.

Calculation: 

Write 7/2 ⇒ 7/(7 + 2) = 7/9, 3/8 ⇒ 3/11 and 75% = 3/4

[ alt="klfjaeiojfckmfad foe vijf jeiof" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/19/02/klfjaeiojfckmfad%20foe%20vijf%20jeiof.PNG" style="width: 97px; height: 91px;">

⇒ Taking their ratio = 21/44 ∶ 1/36 = 189 ∶ 11

⇒ Remaining quantity ∶ replace quantity = 189 ∶ 11

⇒ Total quantity = 189 + 11 = 200

∴ Replace % = 11/200 × 100 = 5.5%

Related Questions

Consider the 5 × 5 matrix \[{\text{A}} = \left[ {\begin{array}{*{20}{c}} 1&2&3&4&5 \\ 5&1&2&3&4 \\ 4&5&1&2&3 \\ 3&4&5&1&2 \\ 2&3&4&5&1 \end{array}} \right