A mixture of alcohol and water comprises 60% alcohol. First, 20% of the mixture is replaced with water and then the volume of the resultant mixture is increased by 20% by adding only alcohol. What is approx. percentage of alcohol in the final mixture?

A mixture of alcohol and water comprises 60% alcohol. First, 20% of the mixture is replaced with water and then the volume of the resultant mixture is increased by 20% by adding only alcohol. What is approx. percentage of alcohol in the final mixture? Correct Answer 57%

Let the Initial Volume of Alcohol and Water is 6000 and 4000 respectively

20% of the mixture is removed and replaced with water

⇒ Alcohol = 6000 - 1200 = 4800

⇒ Water = 4000 - 800 + 2000 = 5200

Volume of resultant mixture increased by 20% by adding alcohol.

New Volume of Resultant mixture 12, 000

⇒ Alcohol = 4800 + 2000 = 6800

⇒ Water = 5200

⇒ Percentage of Alcohol = (6800 / 12000) × 100 = 56.67 % ≈ 57%

∴ the required percentage of alcohol is 57%

Related Questions

Jar A comprises a mixture of milk and water in the ratio of 3 : 2 respectively. Another mixture of milk and water is added to jar A and the ratio of milk and water in the resultant mixture changes. What was the initial quantity of mixture present in Jar A? I. The ratio of milk and water in the mixture that was added to Jar A was 2 : 1 respectively. II. The ratio of the new quantities of milk and water in Jar A was 8 : 5 respectively. The quantity of water in the mixture added to jar A was 6 litre.