The ratio of speeds, of a Bus and Car is 6 : 7. If car covers 364 Km distance in 4 hours, what is the speed of Bus?
The ratio of speeds, of a Bus and Car is 6 : 7. If car covers 364 Km distance in 4 hours, what is the speed of Bus? Correct Answer 78 Km/hr
Given:
Ratio of speeds of Bus and Car = 6 : 7
Distance covered by Car in 4 hours = 364 km
Formula used:
Speed = Distance/Time
Calculation:
Let speeds of Bus and Car be 6x and 7x respectively
Speed of Car = 364/4 = 91 km/hr
⇒ 7x = 91 km/hr
⇒ 6x = (91/7x) × 6x km/hr
⇒ 78 km/hr
∴ The speed of bus is 78 km\hr
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025