The salary of Y is Rs 10,000 more than the salary of x. X spends Rs 2000 more than what y saves. Y spends Rs 12000 more than what x saves. They together save a total of 116000 in a month. Find the annual salary of y.

The salary of Y is Rs 10,000 more than the salary of x. X spends Rs 2000 more than what y saves. Y spends Rs 12000 more than what x saves. They together save a total of 116000 in a month. Find the annual salary of y. Correct Answer 1536000

Given:

The salary of Y = Rs 10,000 more than the salary of x.

X spends = Rs 2000 more than what y saves.

Y spends = Rs 12000 more than what x saves. 

together save = 116000 per month.

Formula:

Income = savings + expenditure

Calculation:

Given that total they save 116000 in a month

They spend = 116000 + 12000 + 2000 = 130,000

Y + x = spends + savings = income

  Y + x = 246000      ----(1)

  Y – x = 10,000      ----(2)

  Solving the two equations we get y = 128000

  Annual salary = 128000 × 12 = 1536000

Related Questions