The Dadar Express leaves Mumbai for Delhi at 10:00 a.m. and travels at a speed of 60 kmph. The Rajdhani Express leaves Delhi for Mumbai at 06:00 p.m. and travels at a speed of 100 kmph. The total distance between Delhi to Mumbai is 1,600 km. At what time will both the trains meet?
The Dadar Express leaves Mumbai for Delhi at 10:00 a.m. and travels at a speed of 60 kmph. The Rajdhani Express leaves Delhi for Mumbai at 06:00 p.m. and travels at a speed of 100 kmph. The total distance between Delhi to Mumbai is 1,600 km. At what time will both the trains meet? Correct Answer 01:00 a.m.
Given -
The Dadar Express leaves Mumbai for Delhi at 10:00 a.m. at the speed of 60 kmph
The Rajdhani Express leaves Delhi for Mumbai at 6:00 p.m. at the Speed of 100 kmph
Distance = 1600 km
Formula used -
Speed = (distance/time)
Concept used -
Both train travelled in opposite direction,
Relative Speed = Sum of their speeds
Solution -
Let they meet after t hours.
⇒ The Dadar Express started at 10:00 a.m. and speed = 60 kmph
⇒ It travelled distance in 8 hr = 60 × 8 = 480 km
⇒ Remaining distance = 1600 - 480 = 1120 km
⇒ Relative speed = (100 + 60) kmph = 160 kmph
⇒ time = (1120/160) = 7 hr
⇒ they meet after 7 hr, means (6 p.m. + 7 hr) = 01:00 a.m.
∴ Both trains meet at 01:00 a.m.