Rajdhani express left from Delhi for Mumbai and Shatabdi express left Mumbai for Delhi. The trains are 845 km apart after they meet 5 hr ago. Rajdhani express arrived Mumbai 36 hr after their meeting and the Shatabdi express Delhi 49 hr after their meeting. What is the speed of Rajdhani express?

Rajdhani express left from Delhi for Mumbai and Shatabdi express left Mumbai for Delhi. The trains are 845 km apart after they meet 5 hr ago. Rajdhani express arrived Mumbai 36 hr after their meeting and the Shatabdi express Delhi 49 hr after their meeting. What is the speed of Rajdhani express? Correct Answer 91 Km/h

Let the speed of Rajdhani express be x Km/h and Shatabdi express be y Km/h

We know, Distance = Speed × Time

After 5 hr distance travelled by Rajdhani = 5x km

And distance travelled by Shatabdi = 5y Km

5(x + y) = 845

⇒ x + y = 169 km   ---(1)

Also, x/y = √ (49/36) = 7/6   ---(2)

From (1) and (2), we get

⇒ x = 91 Km/h and y = 78 km/h

∴ Speed of Rajdhani express is 91 km/hr

Related Questions