A frog tries to come out of a dried well 4.5 m deep with slippery walls. Every time the frog jumps 30 cm, slides down 15 cm. What is the number of jumps required for the frog to come out of the well?

 A frog tries to come out of a dried well 4.5 m deep with slippery walls. Every time the frog jumps 30 cm, slides down 15 cm. What is the number of jumps required for the frog to come out of the well? Correct Answer 29

Given:

Depth of well is 4.5 meter.

The frog jumps 30 cm but slides down 15 cm.

Formula used:

Total number of terms = (last term – first term)/difference

Calculation:

Let frog takes n jumps to climb the wall.

Actual distance covered by frog = 30 – 15 = 15 cm

After his last jump frog will climb the wall.

So, no sliding back for last 30 cm.

Now, we will subtract 30 cm from 450 cm to get sliding distance

⇒ n – 1 = (450 – 30)/15 

⇒ n – 1 = (420)/15 

⇒ n – 1 = 28

⇒ n = 29

∴ Frog will take 29 jumps to climb the wall.

Related Questions