A frog trying come out of 4.5 m deep slippery well jumps 30 cm to come out but falls back by 15 cm with every jump. How many jumps the frog must take to come out of the well?
A frog trying come out of 4.5 m deep slippery well jumps 30 cm to come out but falls back by 15 cm with every jump. How many jumps the frog must take to come out of the well? Correct Answer 29 jumps
Depth of well = 4.5 m
Upward jump of frog = 30 cm
Downward slip of frog = 15 cm
Concepts used:
Net rise in one jump = Upward jump of frog - Downward slip of frog
Number of jumps required = (Depth of well/ Net rise in one jump) – 1
1 m = 100 cm
Calculation:
Depth of well = 4.5 m = 4.5 × 100 cm = 450 cm
Net rise in one jump = Upward jump of frog - Downward slip of frog
⇒ Net rise in one jump by frog = 30 cm – 15 cm = 15 cm
When the frog will take the last jump, it will cover more distance than required and will not slip back because of which 1 jump has been reduced from the fraction of net jumps required.
Number of jumps = Depth of well/ Net rise in one jump - 1
⇒ Number of jumps = (450 cm/15 cm) – 1 = 29
∴ Frog takes 29 jumps to come out of the well.