A shopkeeper sells an item at a discount of 40% on the item’s listed price of Rs. 1500. He still makes a profit of 20% on the original cost of the item. What is the original cost of the item?
A shopkeeper sells an item at a discount of 40% on the item’s listed price of Rs. 1500. He still makes a profit of 20% on the original cost of the item. What is the original cost of the item? Correct Answer Rs. 750
Given:
Discount, (D) = 40%
The listed price of the Item = Rs. 1500
Profit earned, (P) = 20%
Formula used:
Selling price = Marked price × (100 – D%)/100
Cost price = (Selling price × 100)/(100 + P%)
Calculation:
Selling price = Marked price × (100 – D%)/100
⇒ 1500 × (100 – 40)/100
⇒ 15 × 60 = 900
Now, Cost price = (Selling price × 100)/(100 + P%)
⇒ (900 × 100)/(100 + 20)
⇒ 750
∴ The original costprice of the Item is Rs. 750
[ height="31px" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/21/10/5ff59fba19c435e8594d5268_16330700997181.png" width="147px">
Formula used:
MP/CP = (100 + P%)/(100 – D%)
Calculation:
MP/CP = (100 + P%)/(100 – D%)
⇒ 1500/CP = (100 + 20)/(100 – 40)
⇒ 1500/CP = 2
⇒ CP = 750
∴ The original costprice of the Item is Rs. 750