In a swimming pool, water and chlorine is mixed in which chlorine is 15% and water is 170 litres, what quantity of chlorine should be added in the swimming pool to make it 32% of the total weight of the swimming pool?
In a swimming pool, water and chlorine is mixed in which chlorine is 15% and water is 170 litres, what quantity of chlorine should be added in the swimming pool to make it 32% of the total weight of the swimming pool? Correct Answer 50 litres
Let the total weight of swimming pool be x litres
Quantity of chlorine in the swimming pool = (15/100) × x
Quantity of water in the swimming pool = 100% – 15% = (85/100) × x
According to question,
(85/100) × x = 170
⇒ x = 200
∴ Quantity of chlorine in the swimming pool = (15/100) × 200 = 30 litres
Now, quantity of chlorine to be added to make it 32% of the total weight
Let the chlorine added be x
∴ 30 + x = (32/100) × (200 + x)
⇒ 30 + x = 64 + 8x/25
⇒ x = 50
∴ 50 litres of chlorine should be added
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025