The distance between Delhi and Dehradun is 260 km. Ravi started his journey from Delhi to Dehradun at 10 am at the speed of 65 km/hour and Binder started his journey at 1 pm from Dehradun to Delhi at a speed of 65 km/hour. At what time both meet each other?
The distance between Delhi and Dehradun is 260 km. Ravi started his journey from Delhi to Dehradun at 10 am at the speed of 65 km/hour and Binder started his journey at 1 pm from Dehradun to Delhi at a speed of 65 km/hour. At what time both meet each other? Correct Answer 1:30 pm
Given
Total distance travelled = 260 km
Formula used
Distance = Speed × Time
Calculation
Hours between 10 am to 1 pm = 3 hours
Distance covered by Ravi between 10 am to 1 pm = 65 × 3 = 195 km
Remaining distance = 260 – 195 = 65 km
Relative speed = 65 km/hour + 65 km/hour = 130 km/hour
Now, they cover 65 km in hours = 65 km/130 km/hour = 1/2 hour
⇒ 30 minutes
So, they will meet 30 minutes after 1 pm.
∴ They will meet each other at 1:30 pm.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025