In a 500 meters race, X runs at a speed of 20 m/sec. If X gives Y a start of 50 meters and still beats him by 50 seconds, what will be the speed of B? A. Half of the three-fifth of the speed of X B. 8 m/sec C. 5 m/sec D. (2/5) of 10
In a 500 meters race, X runs at a speed of 20 m/sec. If X gives Y a start of 50 meters and still beats him by 50 seconds, what will be the speed of B? A. Half of the three-fifth of the speed of X B. 8 m/sec C. 5 m/sec D. (2/5) of 10 Correct Answer A
Given:
Distance of the race track = 500 meters
Speed of X = 20 m/sec
Calculation:
Time taken by X to complete the 500 meters = 500/20 = 25 sec
⇒ Distance covered by Y in (50 + 25) sec = 500 – 50 = 450 meters
⇒ Speed of Y = 450/75 = 6 m/sec
A. Half of the three-fifth of the speed of X
Half of the three-fifth of the speed of X = (1/2) of (3/5) of 20
⇒ (3/10) × 20
⇒ 6 m/sec
∴ A is correct.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025