A beats B by 13 sec in a 250 m race, B beats C by 18 sec in a 400 m race, C beats D by 21 sec in 600 m race and D beats E by 36 sec in a 750 m race. What must be the speed of A in order to beat E by 200 m in a 1 km race?
A beats B by 13 sec in a 250 m race, B beats C by 18 sec in a 400 m race, C beats D by 21 sec in 600 m race and D beats E by 36 sec in a 750 m race. What must be the speed of A in order to beat E by 200 m in a 1 km race? Correct Answer 5 km/h
Let VA, VB, VC, VD and VE be the speeds(m/s) of A, B, C, D and E respectively.
Since A beats E by 200 m in 1000 m race, so the ratio of their speeds,
⇒ VA/ VE = 1000/800 = 5/4 ---- (1)
Now, according to question,
A beats B: 250/VB – 250/VA = 13
⇒ 1/VB – 1/VA = 13/250 ---- (2)
B beats C: 400/VC – 400/VB = 18
⇒ 1/VC – 1/VB = 18/400 = 9/200 ---- (3)
C beats D: 600/VD – 600/VC = 21
⇒ 1/VD – 1/VC = 21/600 = 7/200 ---- (4)
D beats E: 750/VE – 750/VD = 36
⇒ 1/VE – 1/VD = 36/750 = 12/250 ---- (5)
Adding eq.(2), eq.(3), eq.(4) and eq.(5) together
⇒ 1/VE – 1/VA = 13/250 + 9/200 + 7/200 + 12/250 = 25/250 + 16/200
⇒ (VA /VE – 1)/VA = 1/10 + 2/25 = 9/50
⇒ VA = (5/4 – 1) × 50/9 = ¼ × 50/9 = 25/18 m/s = 25/18 × 18/5 km/h = 5 km/h