Two bikes start the race at the same time. One bike travels at 30 m/s and the other at 90 kmph. What will be the time difference in which the bikes complete a race of 60 kms?
Two bikes start the race at the same time. One bike travels at 30 m/s and the other at 90 kmph. What will be the time difference in which the bikes complete a race of 60 kms? Correct Answer 400 seconds
Given:
Two bikes start the race at the same time
One bike travels at 30 m/s and the other at 90 kmph
Formula used:
Time = Distance/Speed
1 km/hr = 5/18 m/s
1 km = 1000 m
Calculation:
Time taken by 1st bike to complete 60 km
T = 60000/30 = 2000 seconds.
Speed of 2nd bike in m/s
90 × (5/18) = 25 m/s
Time taken by 2nd bike to complete 60 km
T = 60000/25 = 2400 seconds.
Difference between the time taken by the bikes to complete the race = 2400 - 2000 = 400 seconds.
∴ Option A is correct.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025