The Pie Chart represents the share of savings and expenses under different heads, from the monthly salary of Manish. If Manish’s salary is Rs. 50,000 and he wishes to double his monthly savings and spend 50% of the balance amount on his Household expenses, by what amount would he need to reduce on the other expenses.
The Pie Chart represents the share of savings and expenses under different heads, from the monthly salary of Manish. If Manish’s salary is Rs. 50,000 and he wishes to double his monthly savings and spend 50% of the balance amount on his Household expenses, by what amount would he need to reduce on the other expenses. Correct Answer Rs. 5,000
Given:
Monthly salary of Manish = Rs.50000
Old savings = 10% × 50000 = 5000
Calculation:
Old expenses on household = 40/100 × 50000 = Rs.20000
Old amount on other expenses = Salary - (Old savings + Old household expenses)
⇒ Rs.50000 - (Rs.20000 + Rs.5000) = Rs.25000
As per the question;
New savings = 2 × 10/100 × 50000 = Rs.10000
New balance of the salary = 50000 - 10000 = Rs.40000
Amount to be used on Household expenses = 50% of Rs.40000
⇒ 50/100 × 40000 = Rs.20000
New amount of other expenses = Salary - (New savings + New household expenses)
⇒ Rs.50000 - (Rs.10000 + Rs.20000) = Rs.20000
∴ Reduction on the other expenses = Old - New
⇒ Rs.25000 - Rs.20000 = Rs.5000