The monthly salary of a person was Rs. 75,000. He used to spend on Family Expenses (E), Taxes (T), Charity (C) and rest were his savings. E was 60% of the income, T was 20% of E, and C was 15% of T. When his salary got raised by 40% he maintained the percentage level of E, but T became 30% of E and C became 20% of T. The ratio of the savings of his earlier salary to that of his present salary is:

The monthly salary of a person was Rs. 75,000. He used to spend on Family Expenses (E), Taxes (T), Charity (C) and rest were his savings. E was 60% of the income, T was 20% of E, and C was 15% of T. When his salary got raised by 40% he maintained the percentage level of E, but T became 30% of E and C became 20% of T. The ratio of the savings of his earlier salary to that of his present salary is: Correct Answer 655 : 644

Given:

The monthly salary of a person = Rs. 75,000

E was 60% of the income, T was 20% of E, and C was 15% of T

When his salary got raised by 40% he maintained the percentage level of E, but T

became 30% of E and C became 20% of T.

Calculation :

Family expense (E) = 60% of income

⇒ 60% of 75000 = (60 × 75000)/100 = 45000

Taxes (T) = 20% of (E)

⇒ 20% of 45000 = (20 × 45000)/100 = 9000

Charity (C) = 15% of (T)

⇒ 15% of 9000 = (15 × 9000)/100 = 1350

Total saving = 75000 – (45000 + 9000 + 1350) = 75000 – 55350 = 19650

New salary = 75000 + 40% of 75000

⇒ 75000 + (40 × 75000)/100 = 75000 + 30000 = 105000

Family expense (E) = 60% of income

⇒ 60% of 105000 = (60 × 105000)/100 = 63000

Taxes (T) = 30% of (E)

⇒ (30 × 63000)/100 = 18900

Charity (C) = 20% of (T)

= (20 × 18900)/100

= 3780

Total saving = 105000 – (63000 + 18900 + 3780) = 19320

Ratio of the savings of his earlier salary to that of his present salary = 19650 ∶ 19320

= 655 ∶ 644

∴ Ratio of the savings of his earlier salary to that of his present salary is 655 ∶ 644.

Related Questions