A family decided to spend 13% of their monthly income on traveling, 27% of their monthly income on household expenses, and 35% of their monthly income on family’s medical expenses, and 5% on insurance. The family has the remaining amount of Rs. 13200 as cash. What is the monthly income of the family?
A family decided to spend 13% of their monthly income on traveling, 27% of their monthly income on household expenses, and 35% of their monthly income on family’s medical expenses, and 5% on insurance. The family has the remaining amount of Rs. 13200 as cash. What is the monthly income of the family? Correct Answer Rs 66,000
Given
Percentages of monthly income spent on traveling = 13%
Percentages of monthly income spent on household expenses = 27%
Percentages of monthly income spent on medical expenses = 35%
Percentages of monthly income spent on insurance = 5%
The family has the remaining amount as cash = Rs. 13200
Formula used
Total expenditure = Sum of all expenses
Calculation
Let the monthly income of the family = Rs 100
Total expenditure of family = (13 + 27 + 35 + 5)% = 80%
Savings of family = (100 - 80)% of 100 = Rs 20
Now, applying proportion
⇒ 20: 100::13200: x
⇒ x = 100 × 13200/20 = Rs 66000
∴ Monthly income of family is Rs 66,000.