Ram traveling at the speed of 8 km/h covers a certain distance in 6 hours 30 minutes. If he covers the same distance by cycle in 4 hours, then what is the speed of Ram on the cycle?
Ram traveling at the speed of 8 km/h covers a certain distance in 6 hours 30 minutes. If he covers the same distance by cycle in 4 hours, then what is the speed of Ram on the cycle? Correct Answer 13 km/h
Given:
Speed of walking = 8 kmph
Time taken for walking the distance = 6 hr 30 min = 6.5 hr
Time taken while cycling the distance = 4 hr
Formula used:
Distance = Speed × Time
Calculation:
According to the question,
Total distance = 8 × 6.5 = 52 km
Speed while cycling = 52/4 = 13
∴ Speed of Ram while cycling = 13 kmph
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025