A distance of 360 km needs to be traveled in 5 hours. A person started traveling with a certain speed and after 2 hours he increased his speed by 33(1/3)% to reach the destination in time, then after traveling for how long the person increases his speed?
A distance of 360 km needs to be traveled in 5 hours. A person started traveling with a certain speed and after 2 hours he increased his speed by 33(1/3)% to reach the destination in time, then after traveling for how long the person increases his speed? Correct Answer 120 km
Let the speed of the person be 3x.
Increased speed = 133(1/3)% of 3x = 4x
Total distance = (3x × 2) + (4x × 3) = 360
6x + 12x = 360
18x = 360
x = 20
Hence, required distance travelled after which the person increases his speed = (3x × 2) = 6x
= 120 km
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025