In a 200 m race, Shruti runs at the speed of 4 km/h. Shruti gives a start of 18 m to Veena and still beats her by 30s. What is Veena's speed?
In a 200 m race, Shruti runs at the speed of 4 km/h. Shruti gives a start of 18 m to Veena and still beats her by 30s. What is Veena's speed? Correct Answer 3.12 km/h
Given:
Total distance = 200 m
Speed of Shruti = 4 km/h
Concept used:
Speed = Distance/time
km/h × 5/18 = m/sec
Calculation:
Speed of Shruti in m/sec = 4 × 5/18
⇒ 10/9 m/sec
Time taken by Shruti to cover 200 m = 200 × 9/10
⇒ 180 sec
Time taken by Veena to complete the race = 180 + 30 = 210 sec
Distance cover by Veena = 200 - 18 = 182 m
Speed of Veena = 182/210 × 18/5
⇒ 3.12 km/h
∴ Veena's speed is 3.12 km/h
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025