In a 200 m walk race, Zakia walks at an average speed of 5 km/h. She gives a start of 20 m to Veena and still beats her by 18 seconds. What is the average speed of Veena (in km/h)?
In a 200 m walk race, Zakia walks at an average speed of 5 km/h. She gives a start of 20 m to Veena and still beats her by 18 seconds. What is the average speed of Veena (in km/h)? Correct Answer 4
Given:
Total distance = 200 m
Speed of Zaika = 5 km/h
Concept used:
Speed = Distance/time
km/h × 5/18 = m/sec
Calculation:
Speed of Zaika in m/sec = 5 × (5/18)
⇒ 25/18 m/sec
Time taken by Zaika to cover 200 m = 200 × (18/25)
⇒ 144 sec
Time taken by Veena to complete the race = 144 + 18 = 162 sec
Distance cover by Veena = 200 - 20 = 180 m
Speed of Veena = 180/162 × 18/5
⇒ 4 km/h
∴ Veena's speed is 4 km/h
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025