A 100 metre long train crosses a pole in 8 seconds. What is its speed in kilometres per hour?

A 100 metre long train crosses a pole in 8 seconds. What is its speed in kilometres per hour? Correct Answer 45, 45

Given:

Length of the train = 100 m

Time = 8 seconds

Formula used:

Speed = Distance/Time

1 m/s = 18/5 km/hr

Calculation:

Here Distance travelled = Length of the train

∴ Speed = 100/8 m/s

⇒ (100/8) × (18/5) = 45 km/hr

Related Questions