A train travelling at 54 km/hr crosses a pole in x seconds. The train consists of an engine along with 5 coaches. Length of a train is 180 m. How many coaches are to be removed so that train crosses the pole in x/2 seconds (Assume that the length of the engine is equal to that of coaches)?
A train travelling at 54 km/hr crosses a pole in x seconds. The train consists of an engine along with 5 coaches. Length of a train is 180 m. How many coaches are to be removed so that train crosses the pole in x/2 seconds (Assume that the length of the engine is equal to that of coaches)? Correct Answer 3
Speed of train = 54 km/hr
⇒ 54 × 5/18
= 15 m/s
Length of train = 180 m
Time = length/speed
= 180/15
= 12 s
Engine + 5 coaches take 12 s
For train to be passed in 12/2 = 6 s, Train should have Engine + 2 coaches
⇒ 3 coaches are to be removed
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025