A man completed his journey in 2 parts, covering a distance of 40 km and 70 km respectively. His average speed for the journey is 55 km/hr. If he covered the first part of his journey in 45 min., in how much time did he completed his remaining journey?
A man completed his journey in 2 parts, covering a distance of 40 km and 70 km respectively. His average speed for the journey is 55 km/hr. If he covered the first part of his journey in 45 min., in how much time did he completed his remaining journey? Correct Answer 75 min
As we know, average speed = total distance travelled/total time taken
⇒ Total time taken = (40 + 70)/55 = 110/55 = 2 hrs = 2 × 60 = 120 min
Time taken in first part = 45 min
∴ Time taken in remaining part of journey = 120 - 45 = 75 min
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025