How many litres of petrol worth Rs. 85 per litre must be mixed with 60 litres of kerosene worth Rs. 25 per litre so as to gain 20% by selling the mixture at Rs. 90 per litre? 

How many litres of petrol worth Rs. 85 per litre must be mixed with 60 litres of kerosene worth Rs. 25 per litre so as to gain 20% by selling the mixture at Rs. 90 per litre?  Correct Answer 300 litres

S.P of 1 litre of mixture = Rs. 90 and gain = 20%

C.P of 1 litre of mixture = 100/120 × 90 = Rs. 75

C.P of 1 litre petrol, X = Rs. 85

C.P of 1 litre kerosene = Rs. 25

Mean price = Rs. 75 (as shown below)

[ alt="02.06.2018.001" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/18/06/02.06.2018.001.JPG" style="height:172px; width:191px">

Thus, ratio of kerosene ∶ petrol = 10 ∶ 50 = 1 ∶ 5

Let X litres of petrol be mixed with 60 litres of kerosene

⇒ 1 ∶ 5 = 60 ∶ X

∴ X = 60 × 5 = 300 litres

Related Questions

The following question have three statements. Study the question and the statements and decide which of the statement(s) is/are necessary to answer the question. Find the ratio of petrol and kerosene oil in the mixture. Statement I: The price of petrol is Rs. 70 per litre and that of kerosene oil is Rs. 50 per litre. Statement II: If mixture is sold at Rs. 80 per litre, profit of 20% is earned. Statement III: Total quantity of the mixture is 25 litres.