A, B and C completed a work costing Rs. 1800. A worked for 6 days, B worked for 4 days and C worked for 9 days. If their daily wages are in the ratio of 5 : 6 : 4, how much amount will be received by A?
A, B and C completed a work costing Rs. 1800. A worked for 6 days, B worked for 4 days and C worked for 9 days. If their daily wages are in the ratio of 5 : 6 : 4, how much amount will be received by A? Correct Answer Rs. 600
Short trick:
Ratio of days = 6 : 4 : 9
Ratio of daily wages = 5 : 6 : 4
Ratio of total wages = 30 : 24 : 36 = 5 : 4 : 6
15 units = 1800
5 units = 1800/15 × 5 = Rs. 600
Detailed solution:
Ratio of wages of A, B and C = 5 : 6 : 4
Number of days for which A worked = 6 days
⇒ A’s share = 6 × 5 = 30
Number of days for which B worked = 4 days
⇒ B’s share = 4 × 6 = 24
Number of days for which C worked = 9 days
⇒ C’s share = 9 × 4 = 36
A’s share : B’s share : C’s share = 30 : 24 : 36 = 5 : 4 : 6
⇒ A’s share = 5/(5 + 6 + 4) × 1800 = 5/15 × 1800 = Rs. 600
∴ A’s share is Rs. 600