A, B, and C can do a piece of work in 24 days, 30 days, and 40 days respectively. They start to work together and after four days, 50% of the completed work is destroyed by the air thereafter, they work for 6 days and after that, 16.66% of the total completed work is destroyed by rain. Thereafter, B left the work and A, C worked with twice their efficiency, after how many days remaining work was completed by A and C.
A, B, and C can do a piece of work in 24 days, 30 days, and 40 days respectively. They start to work together and after four days, 50% of the completed work is destroyed by the air thereafter, they work for 6 days and after that, 16.66% of the total completed work is destroyed by rain. Thereafter, B left the work and A, C worked with twice their efficiency, after how many days remaining work was completed by A and C. Correct Answer 5 / 2 days
Given:
A can do a piece of work = 24 days
B can do a piece of work = 30 days
C can do a piece of work = 40 days
Destroy work by air = 50%
Destroy work by rain = 16.33%
Concept used:
Total work = LCM
Work done in unit value of time is known as efficiency
Formula used:
Efficiency = total work / total days
Calculations:
Let the total work be x
∴ Efficiency of A = total work / total days = x / 24
∴ Efficiency of B = total work / total days = x / 30
∴ Efficiency of C = total work / total days = x / 40
∵ They starts the work together
∴ The work done them in one day = (x / 24) + (x / 30) + (x / 40) = 12x / 120 = x / 10
∴ A, B, and C work for four days together so work completed by them = 4 × (x / 10) = 2x / 5
∵ After four days, work destroy by air = 50%
∴ The destroy work = (2x / 5) × (50 / 100) = x / 5
∴ Undestroyed work after air = (2x / 5) – (x / 5) = x / 5
∴ A, B, and C work for six days together so work completed by them = 6 × (x / 10) = 3x / 5
∴ Total completed work = (x / 5) + (3x / 5) = 4x / 5
∵ After six days, work destroy by air = 16.33% of completed work
∴ The destroy work = (4x / 5) × (16.66 / 100) = (4x / 5) × 1 / 6 = 2x / 15
∴ Undestroyed work after rain = (4x / 5) – (2x / 15) = 10x / 15 = 2x / 3
∴ Remaining work = x – (2x / 3) = x / 3
∵ For remaining work B left and A and C work together with twice their efficiency
∴ Work done by A and C in one days = (2x / 24) + (2x / 40) = 2x / 15
Hence required number of days for completing the work = Remaining work / total efficiency
⇒ (x / 3) ÷ (2x / 15) = 5 / 2 days
Alternate method:
Total work = LCM = 120
∴ Efficiency of A = total work / total days = 120 / 24 = 5
∴ Efficiency of B = total work / total days = 120 / 30 = 4
∴ Efficiency of C = total work / total days = 120 / 40 = 3
∵ They starts the work together
∴ The work done them in one day = 5 + 4 + 3 =12
∴ A, B, and C work for four days together so work completed by them = 4 × 12 = 48
∵ After four days, work destroy by air = 50%
∴ The destroy work = 48 × (50 / 100) = 24
∴ Undestroyed work after air = 48 – 24 = 24
∴ A, B, and C work for six days together so work completed by them = 6 × 12 = 72
∴ Total completed work = 72 + 24 =96
∵ After six days, work destroy by air = 16.33% of completed work
∴ The destroy work = 96 × (16.66 / 100) = 16
∴ Undestroyed work after rain = 96 – 16 = 80
∴ Remaining work = 120 – 80 = 40
∵ For remaining work B left and A and C work together with twice their efficiency
∴ Work done by A and C in one days = 10 + 6 = 16
Hence required number of days for completing the work = Remaining work / total efficiency
⇒ 40 / 16 = 5 / 2 days