A, B and C can do a piece of work in 72, 48 and 36 days respectively. For first p/2 days, A & B work together and for next ((p+6))/3days all three worked together. Remaining 125/3% of work is completed by D in 10 days. If C & D worked together for p day then, what portion of work will be remained?

A, B and C can do a piece of work in 72, 48 and 36 days respectively. For first p/2 days, A & B work together and for next ((p+6))/3days all three worked together. Remaining 125/3% of work is completed by D in 10 days. If C & D worked together for p day then, what portion of work will be remained? Correct Answer 1\/6

Total work is given by L.C.M of 72, 48, 36

Total work = 144 units

Efficieny of A = 144/72 = 2 units/day

Efficieny of B = 144/48 = 3 units/day

Efficieny of C = 144/36 = 4 units/day

 

According to the given data,

2 x p/2 + 3 x p/2 + 2 x (p+6)/3 + 3 x (p+6)/3 + 4 x (p+6)/3 = 144 x (100 - 125/3) x 1/100

3p + 4.5p + 2p + 3p + 4p = 84 x 3 - 54

p = 198/16.5

p = 12 days.

 

Now, efficency of D = (144 x 125/3 x 1/100)/10 = 6 unit/day

(C+D) in p days = (4 + 6) x 12 = 120 unit

Remained part of work = (144-120)/144 = 1/6.

Related Questions

Consider the 5 × 5 matrix \[{\text{A}} = \left[ {\begin{array}{*{20}{c}} 1&2&3&4&5 \\ 5&1&2&3&4 \\ 4&5&1&2&3 \\ 3&4&5&1&2 \\ 2&3&4&5&1 \end{array}} \right