Three cars started running simultaneously from a point on a circular track. They took 540 secs, 400 secs and 360 secs to complete one round. After how much time will they meet again for the first time?

Three cars started running simultaneously from a point on a circular track. They took 540 secs, 400 secs and 360 secs to complete one round. After how much time will they meet again for the first time? Correct Answer 180 min

LCM of 540, 400, and 360 = 24 × 33 × 52 = 16 × 27 × 25 = 10800 sec

∴ Meeting time of cars = LCM of (540, 400, 360) = 10800 sec = 10800/60 min = 180 min

Related Questions