Three cars are moving around a circular track and each one of them took 182 sec, 299 sec and 115 sec to complete one round. What time will they take to meet again at the starting point?
Three cars are moving around a circular track and each one of them took 182 sec, 299 sec and 115 sec to complete one round. What time will they take to meet again at the starting point? Correct Answer 348 min and 50 sec
All the three cars will meet at the starting point at the time which will be equal to the L.C.M. of the time taken by three cars.
i.e. L.C.M. of 182, 299 and 115
182 = 13 × 14
299 = 13 × 23
115 = 23 × 5
L.C.M. = 13 × 23 × 14 × 5 = 20930
i.e. 20930 sec
Dividing by 60 we get 348.833 min or (348 min and 50 sec)
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025