Salary of A is Rs. 15000 and his savings percentage is 12% and the rest is the expenditure. Due to slack in the company, the salary of A is decreased by 2% but his expenditure increased by 2%. By how much percent his savings are down due to slack?

Salary of A is Rs. 15000 and his savings percentage is 12% and the rest is the expenditure. Due to slack in the company, the salary of A is decreased by 2% but his expenditure increased by 2%. By how much percent his savings are down due to slack? Correct Answer 31.33%

Given,

Salary of A = Rs. 15000

Savings percentage = 12%

Expenditure percentage = 88%

Expenditure amount he spend = 15000 × 88/100 = 13200

His savings = 15000 - 13200 = 1800

Due to slack,

Reduction in salary by 2%.

New salary after reduction = 15000 - 15000 × 2/100

= 14700

His expenditure increased by 2%.

New expenditure = 13200 + 13200 × 2/100 = 13464

His new savings due to slack = 14700 - 13464 = 1236

Percentage change in savings

= {(1800 - 1236)/1800} × 100

= 31.33%

Related Questions