Rahul’s salary is 40% more than Mohit’s salary. If Rahul’s salary is increased by 60% and Mohit’s salary is decreased by 20%, then Rahul’s salary will be how much percentage of Mohit’s salary?
Rahul’s salary is 40% more than Mohit’s salary. If Rahul’s salary is increased by 60% and Mohit’s salary is decreased by 20%, then Rahul’s salary will be how much percentage of Mohit’s salary? Correct Answer 280%
Let Mohit’s original salary be 100
Rahul’s original salary (being 40% more than Mohit’s salary) = 100 + (40% of 100) = 100 + 40 = 140
If Rahul’s salary is now increased by 60%, then Rahul’s new salary = 140 + (60% of 140) = 140 + 84 = 224
If Mohit’s salary is decreased by 20%, then Mohit’s new salary = 100 - (20% of 100) = 100 - 20 = 80
To find Rahul’s salary is how much percentage of Mohit’s salary
⇒ 224 = ? % of 80
⇒ ? = (224/80) × 100% = 2.8 × 100% = 280%
∴ Required Percentage = 280%
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025