Mahesh sold a laptop to Shyam making a profit of 10%. Shyam sold it to Keshav making a profit of 12%. Keshav sold the laptop to Shital at a profit of 15%. By how much percentage the price of the laptop is increased?
Mahesh sold a laptop to Shyam making a profit of 10%. Shyam sold it to Keshav making a profit of 12%. Keshav sold the laptop to Shital at a profit of 15%. By how much percentage the price of the laptop is increased? Correct Answer 41.68%
Let the original price of the laptop be Rs. ‘x’
Price for Shyam = (100 + 10) % of x = 1.10x
Price for Keshav = (100 + 12) % of 1.10x = 1.12 × 1.10x = 1.232x
Price for Shital = (100 + 15) % of 1.232x = 1.15 × 1.232x = 1.4168x
Hence,
Increase in price of laptop = 1.4168x – x = 0.4168x
∴ Percentage increase = (0.4168x/x) × 100 = 41.68%
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025