Akash scored 73 marks in a subject A. He scored 56% in subject B and ‘x’ marks in subject C. Maximum marks in each subject were 150. The overall percentage marks obtained by Akash in the three subjects together were 54%. How many marks did he score in subject C?

Akash scored 73 marks in a subject A. He scored 56% in subject B and ‘x’ marks in subject C. Maximum marks in each subject were 150. The overall percentage marks obtained by Akash in the three subjects together were 54%. How many marks did he score in subject C? Correct Answer 86.01

Percentage of marks obtained in A = (73/150) × 100 = 48.66%

Overall percentage = 54%

(A + B + C)/3 = 54%

(48.66 + 56 + C)/3 = 54%

C = 57.34%

Marks obtained in C = 57.34% of 150 = 86.01

Related Questions